Tematem wtorkowych zajęć sekcji KIDS PRO ART była technika wydrapywania, a mianowicie sgraffito. Warsztaty te niewątpliwie przypadły do gustu najmłodszych, którzy z niezwykłym zaangażowaniem przygotowywali materiał do pracy. W jaki sposób zrobić wydrapywankę? Po pierwsze musimy zadbać o papier techniczny, pastele, świeczkę, tusz kreślarski i przyrządy o ostrych zakończeniach (mogą być patyki, pędzle szczeciniaki i wiele innych). Następnie zabieramy się do rysowania. Powierznię kartki pokrywamy pastelowymi barwami (dbamy o to, aby kolory były tęczowe, różnorodne). Tuż po kolorowaniu czeka nas ciężka praca, gdyż wosk ze świeczki starannie należy wetrzeć w powierznię naszej pracy. Pamiętamy by każdy, nawet najmniejszy fragment kartki pokryć woskiem. Kończąc przygotowanie podkładu nie zapomnijmy o zamalowaniu wosku tuszem (by lepiej przywierał do pracy proponujemy pomieszać go z płynnym mydłem). Gotowe. Pozostaje nam chwilę poczekać, by praca wyschła i możemy zabierać się do zdrapywania.
Sgraffito (wł. graffiare - ryć, drapać) – technika dekoracyjna malarstwa ściennego, polegająca na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje dwu- lub wielobarwny wzór.
Technika sgraffito znana była w starożytności, a szczególnie popularna w okresie renesansu przy dekorowaniu fasad obiektów włoskiej architektury. Sgraffito bywa też stosowane współcześnie; trwałość wszelkich rozwiązań sgraffitowych stale się obniża z powodu wzrostu ilości związków węgla w atmosferze, które wraz z wodą opadową tworzą cząstki kwasu węglowego. Niszczy on powierzchnię tynków, a tym samym sgraffito; przeciwdziała się temu stosując dodatkowe warstwy ochronne - krzemianowe lub woskowe
Oto jak w relacji fotograficznej przebiegały wczorajsze warsztaty:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz